Niestety jak co roku, zaczął się fatalny w skutkach okres wypalania suchych traw. Przypomnijmy, że proceder ten zabroniony obowiązującymi przepisami i powodujący wiele zagrożeń, jak również strat od wielu lat jest w naszym społeczeństwie powszedni. W okolicach Bochni zanotowano już 29 interwencje związanych w pożarami traw. Apelujemy gorąco o powstrzymanie się od wypalania traw, jest to całkowicie niepotrzebne, a oprócz znacznych strat materialnych, może doprowadzić do tragedii.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szczególnie niebezpieczne zdarzenie wystąpiło w środą – podczas pożaru trawy w pobliżu lasu w miejscowości Nieszkowice Wielkie. Próbę gaszenia pożaru trawy podjęli właściciele gruntu, w tym starsza kobieta w wieku 89 lat, która na wskutek przebywania w strefie zadymienia i podwyższonej temperatury, zasłabła. Strażacy, po przyjeździe na miejsce zdarzenia udzielili w pierwszej kolejności pomocy medycznej poszkodowanej kobiecie- oceniono stan funkcji życiowych, oddech, tętno, podali tlen. W celu dokonania pełnej diagnozy wezwano karetkę Pogotowia Ratunkowego.
Niestety, okazuje się, że co roku w takich pożarach giną też ludzie - najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną zgonu jest zawał serca, udar termiczny lub gwałtowna zmiana kierunku wiatru, a co za tym idzie - wielkości płomienia, co zaskakuje nieświadomego wypalacza.
W pożarze trawy w Brzeźnicy 2002 r. śmierć poniósł mężczyzna (zaczadzenie i zawał).
W 2011 r. podczas pożaru suchej trawy ciężkiemu poparzeniu uległa 70-letnia kobieta.
Poniżej niechlubna statystyka w okolicach Bochni w poprzednich latach:
2008 - 77 ilość pożarów traw
2009 - 77
2010 - 118
2011 - 121
2012 - 282
2013 - 54
2014 - już zgłoszono 29 przypadków.
Należy pamiętać, że jest to tylko cześć zdarzeń, bo większość nie jest zgłaszana.
Co grozi za wypalanie traw?
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
W bieżącym roku, w celu ukarania winnych podpaleń traw prowadzone będą wzmożone kontrole Policji oraz Straży Miejskiej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.