Stanisław Dębosz znów wyrusza na Litwę

dodano: 2013-12-01 15:39 | aktualizacja: 2013-12-03 13:56
autor: Barbara Jonak | źródło: Bochnia-Miasto Soli

Polakom na Litwie Stanisław Dębosz, znany bocheński społecznik, znów wyrusza na Litwę. Znając ogromne potrzeby oraz trudności rodaków za wschodnią granicą, niesie im nie tylko pomoc charytatywną, ale radość i nadzieję.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wszystko zaczęło się dwa lata temu od prośby dwóch nauczycielek z Bochni o zawiezienie w okolice Wilna darów dla zamieszkałych tam Polaków. Stanisław Dębosz zapakował wówczas spontanicznie wszystko w swoje auto i zawiózł przesyłkę do miejscowości Podbrodzie. Poznał tam wielu ludzi pełnych umiłowania polskości i hartu ducha w przezwyciężaniu trudności. Przywiózł stamtąd wiele kontaktów i postanowienie, że tych ludzi będzie nadal wspierał i im pomagał. W wywiadzie udzielonym rok temu w Czasie Bocheńskim pan Stanisław wspominał:
- Trafiliśmy do wsi Postawki, już blisko granicy z Białorusią. To, co zobaczyliśmy, wstrząsnęło nami do głębi. Niewyobrażalna bieda i ludzie, mimo przeżywanych wszelkich kłopotów, starający się zachować godność. Nas, przywykłych do normalności (i, jakże często, narzekania na nią) zszokował widok rzędu drewnianych, rozlatujących się chałup, jakby żywcem wyjętych z XIX wieku, bez bieżącej wody i kanalizacji, w których ludzie gnieżdżą się w jednej izbie, śpią jeszcze na zapiecku, a luksusem jest zwykła wykładzina podłogowa.
 
W zeszłym roku podczas XII Bocheńskiego Dnia Świętego Mikołaja Stanisław Dębosz mówił w Muzeum o tym, jak można pomagać Polakom na Litwie, bo potrzeby ciągle są tam ogromne.
 
W tym roku Stanisław Dębosz z mikołajowymi paczkami wyjeżdża na Litwę 4 grudnia.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...