26.11 Spotkanie z Krzysztofem Kasprzykiem

dodano: 2013-11-20 14:53 | aktualizacja: 2013-11-21 12:01
autor: Dorota Rzepka | źródło: Biblioteka Publiczna w Bochni

Biblioteka Bochnia Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni serdecznie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Bochniacy z pasją IX”,  którego bohaterem będzie Krzysztof Kasprzyk - 26 listopada 2013 r. o godz. 18:00 w sali klubu Biblioteki. Krzysztof Kasprzyk, Bochnianin, artysta rzeźbiarz, wielki pasjonat rekonstrukcji historycznej, człowiek o ogromnej historycznej wiedzy, bogatych inspiracjach artystycznych i twórczym warsztacie. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Spotkanie pod hasłem „Przeszłość obecna dziś i w przyszłości” będzie próbą wielostronnej prezentacji jego twórczości i pasji, okazją do zaprezentowania jego rzeźb, najciekawszych eksponatów z rekonstrukcyjnego archiwum, refleksji i wspomnień popartych fotografiami. Rozmowy o związkach z Oddziałem Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bochni i jego głębokiej trosce o pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Trudno wymienić wszystkie osiągnięć Krzysztofa Kasprzyka. Do najważniejszych należy I nagroda w konkursie zorganizowanym przez MDK w Bochni z okazji emisji dwuzłotowej monety z motywami bocheńskimi, którą otrzymał z rąk prezesa Narodowego Banku Polskiego Leszka Balcerowicza, wystawa prac i wystąpienie: „Bochnia w miniaturze. Modele z kory drzewnej konstruowane” w czasie Muzealiów 2006. Jego pasja rekonstruktora i historyka zaowocowała powstaniem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy” w 2008 r. i udziałem w żywym obrazie „Akt Lokacji Miasta”. Ilość wydarzeń i inicjatyw, których bierze udział Krzysztof Kasprzyk i „Najemnicy Bocheńscy” jest zdumiewająca: obchody świąt narodowych i rocznic, udział w pocztach sztandarowych lub wydarzeniach mających na celu ochronę pamięci narodowej i dziedzictwa kulturowego.

Krzysztof Kasprzyk wraz ze Stowarzyszeniem systematycznie bierze udział w najważniejszych dla Polski wydarzeniach, które cyklicznie odbywają się na terenie całego kraju, na przykład warszawskim Grenadierze i niepołomickich Polach Chwały. Nie obcy mu jest film i teatr edukacyjny. Ma w swoim dorobku udział i w takich projektach, wśród których można znaleźć wystąpienia przygotowane w oparciu o samodzielnie napisany przez niego tekst i scenariusz inscenizacji. Swój szacunek dla lokalnej kultury ujawnił także współpracując z bocheńską książnicą i biorąc udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” jako jeden z oryginalnych lektorów.     

Biblioteka zaprasza na spotkanie z człowiekiem, który uparcie rozwija swoją wiedzę historyczną oraz propaguje miłość do wielkiej i małej Ojczyzny.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...