Odsłonięcie tablicy ofiar okupacji przy ul. Trudnej

dodano: 2013-11-14 11:22 | aktualizacja: 2013-11-14 14:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf wł.

Trudna_odsloniecie_mini 27 października 2013 r. miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-45, która umieszczona została na fasadzie budynku byłej synagogi żydowskiej przy ul. Trudnej. Odsłonięcia tablicy dokonał mec. Joseph Dakar oraz burmistrz Stefan Kolawiński, a modlitwy za zmarłych odmówili rabin i Ks. Infułat.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Inicjatorem tego wydarzenia jest Adam Aptowicz – Koordynator Ochrony Pamięci w Towarzystwie Przyjaźni Izrael-Polska, który zaapelował do władz kilkudziesięciu polskich miast z prośbą o upamiętnienie ofiar narodowości żydowskiej. Inicjatywa ta cieszy się poparciem Związku Miast Polskich i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i jest zgodna z zaleceniami okólnika prezesa Instytutu Pamięci Narodowej do władz lokalnych z 4 lutego 2008 r.Władze Bochni pozytywnie odpowiedziały na apel p. Aptowicza i we współpracy z dyrekcją bocheńskiego oddziału Banku PKO BP podjęły się realizacji tego zadania, czego zwieńczeniem była niedzielna uroczystość.

Przybyli na nią: Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Eliezer Gurary, Rabin Postępowej Społeczności Żydowskiej Beit Kraków Tanya Segal, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, Przedstawiciel Zarządu Towarzystwa Przyjaźni Izraelsko-Polskiej mec. Joseph Dakar wraz z osobą współpracująca ze strony polskiej Ewą Mróz, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – dr Cecylia Kuta oraz dr Mateusz Szpytma.

W uroczystości wzięli udział również burmistrz Bochni wraz z zastępcami, przewodniczący rady miasta, radni miejscy, proboszcz parafii św. Mikołaja Ks. Infułat Zdzisław Sadko, przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP Bochni, dyrektorzy i przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkolnictwa ponadgimnazjalnego wraz z młodzieżą.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...