Komisja Europejska oskarża nadawców

dodano: 2003-05-04 14:39 | aktualizacja: 2003-05-04 15:06
autor: Anna Sulisz | źródło:

aepoc_logo_sk.jpg Komisja Europejska oskarżyła nadawców płatnej telewizji w Europie o ciche przyzwalanie na piractwo poprzez ograniczanie swoich usług do konkretnych indywidualnych rynków EU. Komisja Europejska w swoim nowym sprawozdaniu zaleca, aby elektroniczne piractwo zostało zdławione, by ochronić pakiety cyfrowe oraz zwróciła się do nich o promowanie oferty w wielu krajach europejskich.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Piractwo pośrednio powoduje podniesienie opłat abonamentowych, a to w efekcie powoduje ucieczkę abonentów i w konsekwencji bankructwo lub poważne problemy platform cyfrowych. Przekonały się o tym platformy Canal+ w całej Europie, Premiere World w Niemczech, Via Digital w Hiszpanii czy chociażby polskie Wizja TV i Cyfra+. Również rządy w krajach gdzie tolerowane jest piractwo pozbawione są wpływów podatkowych. Sprawozdanie wprowadza dyrektywę o ochronie praw usług elektronicznych. To potwierdzenie członków Komisji wspólnych wysiłków przy walce z piractwem, a poprzez szkolenia personelu wymusza, ulepszenie współpracy pomiędzy przemysłem i władzami. Komisja Europejska zaleca wyraźnie, co powinno być zrobione, jeśli ma się powstrzymać i zapobiegać piractwu elektronicznemu.

Interesujące jest to, że Komisja tak wyraźnie zachęca operatorów płatnych telewizji w Europie do legalnego oferowania swoich serwisów na większej liczbie rynków europejskich, aby w ten sposób powstrzymać piractwo pakietu poza granicami państwa w jakim jest on oferowany. Oznacza to, że zatrą się granice dla ofert poszczególnych pakietów cyfrowych - w końcu Unia Europejska nie ma granic! Jeśli obywatel Polski będzie miał pieniądze na kupno francuskiego pakietu Canal Satellite czy brytyjskiego Sky, to problemów być nie powinno. Czy to się uda? Chyba nie tak szybko!

W sprawozdaniu Komisji Europejskiej można wyczytać też, że znaczny rozwój piractwa jest skutkiem braku możliwości rozszerzenia zasięgu usług płatnej telewizji na inne kraje Unii Europejskiej. Obywatele UE nie mogą zrozumieć, dlaczego na danym rynku krajowym nie są w stanie legalnie opłacić dostępu do usług innego, zagranicznego operatora pay-TV, jeśli są przygotowani, by zapłacić za tę ofertę.

Nadawcy często odmawiają udostępnienia usług klientom w innych krajach Unii Europejskiej - zwykle jest on ograniczony do jednego wybranego kraju, ponieważ ich umowy z właścicielami praw autorskich i praw do transmisji sportowych i filmowych są kupowane na dany kraj.

W sprawozdaniu zwraca się uwagę na to, że płatne telewizje oraz właściciele praw powinni szukać rozwiązań już podczas podpisywania umów, by w przyszłości doprowadzić do sytuacji, że obywatel Unii będzie mógł legalnie zakupić dowolną usługę pay-TV dla dowolnego miejsca zamieszkania w UE!
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Informacje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...