TVP zrezygnuje z MUX 8?

dodano: 2022-11-02 11:33
autor: Jerzy Kruczek | źródło: press.pl

MUX 8 Telewizja Polska, która w ramach MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej przydzielone ma trzy sloty, rozważa usunięcie swoich kanałów z tego multipleksu, wynika z nieoficjalnych informacji „Presserwisu”. 21 grudnia br. kończy się 4-letnia umowa TVP z Emitelem na emisję jej kanałów na MUX 8, więc na podjęcie decyzji pozostało jej niewiele czasu.

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po długich negocjacjach, Telewizja Polska zawarła umowę ze spółką Emitel w sprawie MUX 8 w grudniu 2018 roku. TVP może wykorzystywać trzy przydzielone jej sloty na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD. Obecnie na tym multipleksie dostępne są: TVP Kultura HD i TVP Kobieta oraz kanały SD prywatnych nadawców: Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Telewizja WP (Wirtualna Polska), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Zoom TV (Kino Polska TV).

Osoba znająca kulisy sprawy przekazała „Presserwisowi”, że w nieoficjalnych rozmowach TVP sugeruje, iż na razie pożegna się z MUX 8, a będzie zainteresowana powrotem dopiero po jego migracji do częstotliwości MUX 5, czyli jak zapadnie decyzja o przeniesieniu oferty MUX 8 (multipleksu działającego w „niewygodnym” paśmie VHF, które docelowo miałoby zostać przeznaczone na DAB+) na MUX 5 (działający w paśmie UHF, jak wszystkie inne multipleksy telewizji naziemnej).
 

- Przeniesienie kanałów dostępnych na platformie MUX 8 na zakres 700 MHz z pewnością będzie korzystne dla widzów, pozwoli też na wykorzystanie wszystkich dostępnych częstotliwości i uporządkowanie pasma telewizyjnego oraz umożliwi nadawanie pełnej oferty tego multipleksu w jakości HD - przekazało Centrum Informacji TVP (za press.pl).

Aktualnie TVP nadaje w MUX 1 kanał TVP ABC, w MUX 3 kanały TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport, a w MUX 8 - TVP Kultura i TVP Kobieta. Ponadto w eksperymentalnym MUX DVB-T2 oferuje oprócz kilku kopii także TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia i TVP Nauka. Nadal w telewizji naziemnej brakuje TVP Seriale i TVP HD.

1 lutego 2023 roku TVP zacznie korzystać z MUX 6, gdzie będzie mogła umieścić max. 8 kanałów. Częstotliwości tego multipleksu w głównej mierze pokrywają się z tymi używanymi przez eksperymentalny MUX DVB-T2 TVP.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...