3.10 ruszy TVP Nauka - gdzie będzie dostępna?

dodano: 2022-09-29 06:57 | aktualizacja: 2022-09-29 11:23
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Nauka W poniedziałek, 3 października br. nadawanie rozpocznie kanał TVP Nauka. Stacja już od pierwsza dnia będzie dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej i w sieci Toya, a w kolejnych dniach zostanie dodana także do ofert sieci Vectra, Multimedia Polska, Promax, Sat Film, Dolsat, Telpol, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu, JMDI, Spółdzielnia Słowianin, Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady czy East & West oraz bezpłatnie w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Kanał pokaże takie programy, jak: „Giganci nauki”, „Nauka i sztuka”, „Jasne jak słońce”, „Astronarium”, „Tajemnice operacji”, „Raport naukowy”, „Czy wiesz, że?”, „Wielkie wynalazki”, „Piwnice Jukatanu”, „Jak to działa?”, „Sonda”, „Sonda 2”, „Przyrodnik na tropie”, „Weterynarze z sercem” i „Operacja zdrowie”.

TVP Nauka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Nauka, wystartuje w poniedziałek, 3 października. Będzie to kanał prezentujący treści oparte na faktach i dowodach naukowych, budujący stałą i lojalną widownię, realizując misję mediów publicznych. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14. roku życia.
 

- Miejsce dla TVP Nauka w telewizyjnej rodzinie czekało od dawna. Mamy kanał dziecięcy, kobiecy, nie było nauki, a to przecież oczywiste, że częścią misji telewizji publicznej jest docieranie do widzów z programami popularnonaukowymi. Praca nad tym, żeby najmłodsze pokolenia miały ambicje naukowe i się rozwijały, by rodziny mogły mieć kontakt z dobrym, bezpiecznym programem, tylko pożytki będą z tego wynikać. Myślę, że kanał TVP Nauka dzięki różnorodności będzie dawał widzom satysfakcję, że zaczną poznawać świat nie tylko z jednej perspektywy

- powiedział Mateusz Matyszkowicz, prezes zarządu Telewizji Polskiej.

Jak zapowiada nadawca, widzowie stacji będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach naukowych, poznawać dorobek polskich i światowych uczonych w naukach ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekologii, medycynie, naukach o ziemi i naukach społecznych. Filmy dokumentalne i programy popularyzujące wiedzę przybliżą piękno i zagadki otaczającego nas świata. Dokumentowanie i prezentowanie unikalnej polskiej przyrody ma być jednym z głównych celów kanału. Na antenie toczyć się będą również debaty naukowe prezentujące różnorodność opinii i ścierające się poglądy w obszarach badawczych (więcej tutaj).

Dla widzów stacja przygotowała też teleturniej naukowy „Giganci nauki” (więcej tutaj). W paśmie filmu fabularnego zaprezentowane będą kino fantastycznonaukowe oraz filmy biograficzne dotyczące ludzi świata nauki. Natomiast w paśmie „Nauka i sztuka” stacja przedstawi artystów, którzy w swojej twórczości inspirują się badaniami i odkryciami naukowymi.

Jak zapewnia nadawca, TVP Nauka to stacja dla głodnych wiedzy „urodzonych odkrywców”. Od pierwszego dnia antena zaprezentuje swój charakter pokazującej „na żywo” pasjonujący świat nauki, transmitującej ogłoszenie tegorocznych laureatów „Nagrody Nobla” w dziedzinie fizjologii i medycyny. Studio noblowskie poprowadzą Marta Kielczyk i Michał Juszczakiewicz. W kolejnych dniach widzowie będą mogli uczestniczyć w ogłoszeniu laureatów z chemii, fizyki i ekonomii. Transmisje wydarzeń naukowych mają być wizytówką stacji TVP Nauka. - Właśnie tym nasz kanał wyróżni się wśród największych światowych stacji o charakterze popularnonaukowym - zapowiada nadawca. We wtorek, 25 października br. widzowie stacji TVP Nauka będą mogli oglądać kolejną transmisję częściowego zaćmienia Słońca. Nadawca planujemy także relacje ze startów kosmicznych misji, czy też innych wybranych wydarzeń naukowych na świecie.

Na antenie kanału TVP Nauka nie zabraknie nowych programów. Codziennie Franciszek Cofta będzie odkrywał tajemnice zjawisk i przedmiotów, które wszyscy powinniśmy dobrze znać. Zapyta m.in. o to, „Ile ważą chmury?” czy „Komu nie zaśpiewamy 100 lat?” w emitowanym każdego dnia programie „Jasne jak słońce”. Bogumił Radajewski zgłębiać będzie tajemnice kosmosu w programie „Astronarium”, a doktor Łukasz Grabarczyk umożliwi widzom uczestniczenie w dokonaniach polskich chirurgów w serii dokumentalnej „Tajemnice operacji”. Dariusz Gross, dziennikarz zafascynowany tajnikami przyrody, poprowadzi widzów przez polskie parki narodowe, prezentując wyniki pracy naukowców chroniących i ratujących polskie dziedzictwo przyrodnicze. Łukasz Nowicki poprowadzi teleturniej „Giganci nauki” realizowany według oryginalnego formatu Telewizji Polskiej. Cotygodniowy „Raport naukowy” przybliży widzom bieżące wydarzenia ze świata nauki. TVP Nauka to również realizowane w najdalszych zakątkach świata, filmy i cykle dokumentalne np.: „Czy wiesz, że?” (więcej tutaj), „Wielkie wynalazki” (więcej tutaj) i „Piwnice Jukatanu”.

Na antenie znajdą się znane filmy, programy i cykle popularnonaukowe zrealizowane przez Telewizję Polską, m.in. takie jak „Jak to działa?” (więcej tutaj), „Sonda”, „Sonda 2” (więcej tutaj), „Przyrodnik na tropie”, „Weterynarze z sercem” (więcej tutaj) i „Operacja zdrowie”. Z okazji 70-lecia Telewizji Polskiej TVP Nauka przypomni sylwetkę tego polskiego pisarza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców science fiction, Stanisława Lema.

W 2023 roku obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najbardziej znanych na świecie polskiego naukowca. Z tej okazji TVP Nauka, a także inne anteny Telewizji Polskiej, prezentować będą jego dorobek. TVP Nauka obchody „Roku Kopernika” zainauguruje w niedzielę, 1 stycznia 2023 roku teleturniejem „Giganci nauki”, który dotyczyć będzie Mikołaja Kopernika. Na tej antenie zaprezentowane zostaną także filmy dokumentalne dotyczące fromborskiego kanonika. Stacja przygotowuje również widowiska artystyczne, które prezentować będą dorobek polskiego astronoma.
 

- TVP Nauka zaprasza do współpracy ośrodki badawcze, zarówno uniwersyteckie oraz te niezależne. Zapraszamy także naukowców i popularyzatorów nauki, inżynierów i wynalazców, a także technologiczne start-upy. TVP Nauka będzie prezentować wasze odkrycia i badania, publikacje naukowe i wasz warsztat pracy

- zapowiada nadawca.

Jak informuje nadawca, kanał TVP Nauka popularyzuje wiedzę z zakresów przyrody, technologii i technologii kosmicznych, biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych, kierując się mottem Stefana Żeromskiego: „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”.

Kanał TVP Nauka wystartuje w poniedziałek, 3 października br. i będzie od początku dostępny bezpłatnie w naziemnej telewizji cyfrowej, na pozycji 20. w LCN, trafiając do testowego multipleksu DVB-T2/HEVC. Od pierwszego dnia nadawania stacja TVP Nauka będzie dostępna także w sieci telewizji kablowej Toya w pakietach Oszczędnym, Wygodnym oraz Bogatym - abonenci znajdą kanał na pozycji numer 96. W ciągu kilku kolejnych dni TVP Nauka znajdzie się w ofercie największego operatora kablowego w Polsce - Grupy Vectra. Abonenci spółek Vectra i Multimedia Polska znajdą TVP Nauka na pozycji numer 160. Program będzie również dostępny w kilkudziesięciu innych sieciach kablowych m.in. takich jak Promax, Sat Film, Dolsat, Telpol, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu, JMDI, Spółdzielnia Słowianin, Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady czy East & West.

Przypomnijmy, iż kanał TVP Nauka z testową emisją wystartował w piątek, 12 sierpnia br. W ramach przekazu na stronie internetowej tvp.pl nowa stacja Telewizji Polskiej transmitowała z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach „Noc Perseidów”. Dodajmy, że start kanału TVP Nauka zapowiadany jest od 2020 roku (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...