SpaceX wystrzeliła satelitę SXM-8 [wideo]

dodano: 2021-06-07 13:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX/SiriusXM

SiriusXM SXM 8 spaceX falcon 9 2021 start rakieta 360px.jpg Amerykańska firma SpaceX doprowadziła do udanego startu rakiety nośnej Falcon 9 z satelitą SXM-8 dla amerykańskiej firmy radiowej SiriusXM. Start rakiety Falcon 9 z pola startowego SLC-40 kosmodromu Cape Canaveral w stanie Floryda odbył się o godz. 0:26 (czasu EDT). Po 31 minutach satelita został wyniesiony na zaplanowaną orbitę. Był to 8. start Falcona 9 w ciągu ostatnich 44 dni. Ten natłok misji SpaceX od 1 stycznia br. został zdominowany przez starty z własnymi satelitami internetowymi Starlink.

SiriusXM SXM8 spaceX falcon 9 2021 start rakieta 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wcześniej wspierał misje SpaceX Crew-1 i Crew-2, które wysłały astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po separacji pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na statku „Just Read the Instructions” na Oceanie Atlantyckim.

Satelita SXM-8 jest własnością popularnej amerykańskiej firmy radiowej SiriusXM, która nadaje satelitarne treści muzyczne i rozrywkowe. W grudniu 2020 r. SpaceX wystrzelił już na orbitę kolejnego satelitę firmy, SXM-7. Jednak miesiąc po wystrzeleniu satelita został uszkodzony na orbicie. SXM-8 pierwotnie miał zastąpić satelitę XM 4, ale SiriusXM nie potwierdził, czy zmienił plan rozmieszczenia satelity po awarii SXM-7. 

Kolejny start rakiety SpaceX jest zaplanowany na 17 czerwca z Cape Canaveral z następnym satelitą nawigacji GPS US Space Force.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...