Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem w bibliotece

dodano: 2017-10-06 17:00 | aktualizacja: 2017-10-06 18:07
autor: Anna Sulisz | źródło: Biblioteka Publiczna w Bochni

W_Kuczok Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Wojciechem Kuczokiem – znanym polskim prozaikiem, poetą, scenarzystą, krytykiem filmowym i speleologiem oraz promocję jego najnowszej książki pt. „Czarna” - 10 października 2017 r., godz. 18.00, sala klubu Biblioteki. Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki i jest dofinasowane przez Instytut Książki.

Kuczok_ksiazki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wojciech Kuczok jest absolwentem III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. W latach 90-tych należał do grupy poetyckiej „Na Dziko”. W latach 2009-2010 był stypendystą berlińskiej fundacji Deutscher Akademischer Austauschdienst.    
Spod jego pióra wyszły tomy poezji, zbiory opowiadań, eseje i powieści: „Opowieści samowite”,  „Larmo”, „Opowieści słychane” (zbiór opowiadań nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w roku 2000), „Szkieleciarki”, „Gnój (powieść nagrodzona Paszportem Polityki 2003, Nagrodą Literacką NIKE 2004, Nagrodą NIKE Czytelników 2004) „Widmokrąg”, „Opowieści przebrane”, „To piekielne kino”, „Senność, „Moje projekcje” (zbiór felietonów i esejów), „Spiski. Przygody tatrzańskie”, „Poza światłem” (zbiór szkiców podróżniczych), „Obscenariusz (zbiór opowiadań), „Proszę mnie nie budzić” (tomik snów). Najnowsza powieść „Czarna” ukazała się w 2017 r.

Jest także autorem scenariuszy do filmów: „Pręgi”, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni, i „Senność” oraz współscenarzystą filmu „Zbliżenia”,  wszystkie w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jego monodram „Doktor Haust”, w wykonaniu Michała Żebrowskiego i reżyserii Magdaleny Piekorz, od premiery w styczniu 2005 był grany ponad 100 razy w warszawskim Teatrze Studio i gościnnie na wielu scenach polskich teatrów.

Od 1992 roku publikował swoje wiersze i opowiadania w prasie kulturalnej i literackiej m.in. „Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”, „Dziennik. Polska-Europa-Świat”, „Newsweek”, „Res Publica Nowa”, „Twórczość”, „Kresy”, „NaGłos”, „Odra”. W latach 2000-2004 publikował teksty o kinie w „Tygodniku Powszechnym” i miesięczniku „Kino”. W 2000 roku został laureatem konkursu młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. W latach 2004-2005 był felietonistą sportowym dziennika „Rzeczpospolita”, a także tygodnika „Newsweek” i dziennika „Metropol”. W latach późniejszych autorem cyklicznych felietonów o kinie w miesięczniku „Zwierciadło”, felietonistą „Przeglądu Sportowego”, a od 2014 r. stałym felietonistą działu sportowego „Gazety Wyborczej”.

Speleolog, dokonał kilku znaczących odkryć: jest m.in. odkrywcą Jaskini Dującej w Beskidzie Śląskim i Jaskini Twardej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Brał także udział w eksploracji jurajskiej jaskini Ciesęć w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, dolnego piętra Jaskini Lodowej Małołąckiej w Tatrach Zachodnich, jak i wielu innych jaskiń Polski i Europy. W 2013 roku wraz z Rafałem Klimarą, Markiem Pawełczykiem i Jarosławem Surmaczem otrzymał wyróżnienie w nagrodzie Kolosa za rok 2012 „za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej”.

Biblioteka zaprasza na spotkanie wszystkich Czytelników dobrej prozy i nie tylko. Wstęp wolny.  Moderatorem spotkania będzie Beata Truś – Gierczyk – opiekun Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...