Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem w bibliotece

dodano: 2017-10-06 17:00 | aktualizacja: 2017-10-06 18:07
autor: Anna Sulisz | źródło: Biblioteka Publiczna w Bochni

W_Kuczok Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Wojciechem Kuczokiem – znanym polskim prozaikiem, poetą, scenarzystą, krytykiem filmowym i speleologiem oraz promocję jego najnowszej książki pt. „Czarna” - 10 października 2017 r., godz. 18.00, sala klubu Biblioteki. Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki i jest dofinasowane przez Instytut Książki.

Kuczok_ksiazki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wojciech Kuczok jest absolwentem III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. W latach 90-tych należał do grupy poetyckiej „Na Dziko”. W latach 2009-2010 był stypendystą berlińskiej fundacji Deutscher Akademischer Austauschdienst.    
Spod jego pióra wyszły tomy poezji, zbiory opowiadań, eseje i powieści: „Opowieści samowite”,  „Larmo”, „Opowieści słychane” (zbiór opowiadań nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w roku 2000), „Szkieleciarki”, „Gnój (powieść nagrodzona Paszportem Polityki 2003, Nagrodą Literacką NIKE 2004, Nagrodą NIKE Czytelników 2004) „Widmokrąg”, „Opowieści przebrane”, „To piekielne kino”, „Senność, „Moje projekcje” (zbiór felietonów i esejów), „Spiski. Przygody tatrzańskie”, „Poza światłem” (zbiór szkiców podróżniczych), „Obscenariusz (zbiór opowiadań), „Proszę mnie nie budzić” (tomik snów). Najnowsza powieść „Czarna” ukazała się w 2017 r.

Jest także autorem scenariuszy do filmów: „Pręgi”, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni, i „Senność” oraz współscenarzystą filmu „Zbliżenia”,  wszystkie w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jego monodram „Doktor Haust”, w wykonaniu Michała Żebrowskiego i reżyserii Magdaleny Piekorz, od premiery w styczniu 2005 był grany ponad 100 razy w warszawskim Teatrze Studio i gościnnie na wielu scenach polskich teatrów.

Od 1992 roku publikował swoje wiersze i opowiadania w prasie kulturalnej i literackiej m.in. „Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”, „Dziennik. Polska-Europa-Świat”, „Newsweek”, „Res Publica Nowa”, „Twórczość”, „Kresy”, „NaGłos”, „Odra”. W latach 2000-2004 publikował teksty o kinie w „Tygodniku Powszechnym” i miesięczniku „Kino”. W 2000 roku został laureatem konkursu młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. W latach 2004-2005 był felietonistą sportowym dziennika „Rzeczpospolita”, a także tygodnika „Newsweek” i dziennika „Metropol”. W latach późniejszych autorem cyklicznych felietonów o kinie w miesięczniku „Zwierciadło”, felietonistą „Przeglądu Sportowego”, a od 2014 r. stałym felietonistą działu sportowego „Gazety Wyborczej”.

Speleolog, dokonał kilku znaczących odkryć: jest m.in. odkrywcą Jaskini Dującej w Beskidzie Śląskim i Jaskini Twardej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Brał także udział w eksploracji jurajskiej jaskini Ciesęć w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, dolnego piętra Jaskini Lodowej Małołąckiej w Tatrach Zachodnich, jak i wielu innych jaskiń Polski i Europy. W 2013 roku wraz z Rafałem Klimarą, Markiem Pawełczykiem i Jarosławem Surmaczem otrzymał wyróżnienie w nagrodzie Kolosa za rok 2012 „za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej”.

Biblioteka zaprasza na spotkanie wszystkich Czytelników dobrej prozy i nie tylko. Wstęp wolny.  Moderatorem spotkania będzie Beata Truś – Gierczyk – opiekun Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Player+ BOX z pakietem MAX na 90 dni

Player+BOX to urządzenie pozwalające na odbiór treści za pomocą usługi...

199 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...