Wykład s. Haliny Mol

dodano: 2017-09-22 15:25
autor: AK | źródło: Biblioteka Bochnia

brat Albert Chmielowski Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład s. Haliny Mol „Dobry jak chleb, czyli święty brat Albert Chmielowski” - 26 września 2017 r. o godz. 18:00 w Sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

mkidn_biblioteka_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wykład odbędzie się w ramach realizacji projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Wypożyczalnię dla Dorosłych bocheńskiej Biblioteki.

Halina Mol ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, wieloletnia katechetka, pedagog, znawca kultury żydowskiej i nauczyciel w III LO w Krakowie przybliży historię życia tego niezwykłego człowieka: patrioty, powstańca styczniowego z 1863 roku, artysty malarza, założyciela zgromadzenia Albertynów oraz sługi ubogich i biednych.

Adam Chmielowski czyli św. brat Albert Chmielowski ur. się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomi k/ Krakowa w rodzinie ziemiańskiej. Był najstarszym z trójki dzieci Wojciecha i Józefy. Jako 18-letni chłopak brał udział w powstaniu styczniowym, tam ranny stracił nogę i został kaleką. Studiował m.in. w prestiżowej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, zdobył uznanie jako malarz, przyjaźnił się ze znakomitymi artystami warszawskimi, bywał na krakowskich salonach. Tworzył dzieła o tematyce religijnej i obrazy realistyczne. Gdy osiągnął szczyt swoich możliwości namalował swój najlepszy obraz znieważonego Chrystusa pt. „Ecce Homo”. Porzucił jednak malarstwo dla służby bliźnim. Powołanie i swoje miejsce odnalazł dopiero w Trzecim Zakonie św. Franciszka. Po zetknięciu się z tragedią bezdomnych z ogrzewalni miejskiej zamieszkał wśród biedoty i poświęcił jej całe swoje życie. Zakładał domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezrobotnym, samotnym, opuszczonym. Mówiono o nim, że „Był dobry jak chleb…”. Schorowany „brat opuchlaków”, jak go nazywano, zmarł w opinii świętości 25 grudnia 1916 roku w Krakowie. Beatyfikował go Jan Paweł II w 1983 roku na krakowskich Błoniach, a kanonizował w Watykanie w 1989 roku. Św. Brat Albert Chmielowski jest jednym z patronów 2017 roku.

Prelekcji będzie towarzyszył pokaz multimedialny. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do sali klubu Biblioteki we wtorkowy wieczór.
Wstęp wolny.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...