Andrew Bajda w bocheńskiej bibliotece

dodano: 2017-06-29 15:44
autor: AK | źródło: Biblioteka Bochnia

Captured in Liberation Andrew Bajda Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Andrew Bajda, profesorem Cuyahoga Community College w Cleveland w stanie Ohio, podróżnikiem, autorem książki „Captured in Liberation” - 4 lipca 2017 r. w sali klubu Biblioteki o godz.18.00.

Captured in Liberation Andrew Bajda


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Książka „Captured in liberation” opowiada niezwykłą historię rodziny, która właśnie w Bochni ma swoje korzenie. Nasze miasto staje się ważnym miejscem i świadkiem wielu opowiadanych zdarzeń. Najważniejszym bohaterem tej doskonale udokumentowanej, napisanej pięknym, refleksyjnym językiem opowieści, jest Marian Bajda (Ian). Śledząc jego losy wyruszamy w podróż, w którą wyruszył osobiście bohater naszego spotkania Andrew Bajda. Podążając śladami swojego ojca Mariana odwiedzał kolejno miejsca jego pobytu, odkrywał wątki opowiedzianej później historii, która pozwala nam poznać wiele niezwykłych osób, a przede wszystkim staje się doskonałym lustrem dla historii Europy. Opisuje historię wielu rodzin, które po zakończeniu wojennej zawieruchy swoje dalsze życie budowały na emigracji. Ta książka to hołd dla nieporównywalnej z niczym wartości życia każdego pojedynczego człowieka i tajemnicy jego losu.

Jak zaczyna się historia w „Captured in Liberation”? W spokojnej północno-angielskiej wsi trzynastoletnia Iris przybywa do gospodarstwa swojego wuja, które odtąd, ze względu na chorobę i stratę matki ma stać się jej domem. Po drugiej stronie Kanału la Manche piętnastoletni Marian Bajda wraz ze swoją rodziną we wrześniu 1939 r. opuszcza dom w Bochni, uciekając przed okrucieństwem wojny. Trafia na wschód gdzie na Polskę napada druga armia – radziecka. Tak zaczyna się podróż w służbie wyzwoleniu Polski spod obu okupacji: hitlerowskiej i radzieckiej, która prowadzi przez rozległe pasma górskie Europy, europejskie miasta, wycieńczającą pracę, niewolę, ucieczkę i niespodziewane spotkania, do których dochodzi niemal za każdym rogiem. Przez najważniejsze rejony walk i cierpienia II wojny światowej. Łączy się z historią jego brata Stefana: pobytem na Syberii, walką Polskiej Armii we Włoszech. Jak większość żołnierzy Armii Andersa Marian trafia do Szkocji, nieświadomy, że pewna młoda kobieta już na niego czeka…

Tak poznajemy wyjątkową opowieść o dążeniu do wolności oraz sile i wartości rodziny. Opowieść syna, który odkrywa i chce ocalić historię swojego ojca, zanim zostanie utracona na zawsze. Dzięki niemu mamy szansę i my poznać kolejną historię bocheńskich rodzin.

Zapraszamy na spotkanie do Biblioteki!
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Konwerter Quad Televes

Poczwórny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...