Spotkanie poświęcone rotmistrzowi Pileckiemu

dodano: 2017-04-19 15:13 | aktualizacja: 2017-04-19 15:18
autor: JS | źródło: Biblioteka Powiatowa w Bochni

Powiatowa_biblioteka_Bochnia_360px.jpg Czytelników zainteresowanych historią Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie, podczas którego dr Wojciech Frazik przybliży sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego, 25 kwietnia 2017 r. o  godz. 18:00, sala klubu Biblioteki.

mkidn_biblioteka_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Spotkaniem poświęconym Rotmistrzowi Biblioteka rozpoczyna realizację projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Witold Pilecki herbu Leliwa był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Działał pod pseudonimami: „Witold” i „Druh”, nazwiskami konspiracyjnymi: „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński” i kryptonimem T-IV.

Urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 r. w Warszawie. Warto pamiętać, że W. Pilecki po ucieczce z Auschwitz  w 1943 r. ukrywał się m.in w Bochni u państwa Oborów przy ulicy Sądeckiej, dociera również do Nowego Wiśnicza, gdzie poznaje prawdziwego Tomasza Serafińskiego i za którego pośrednictwem przedstawia w dowództwie Okręgu Krakowskiego AK szczegółowy raport o zbrodniach popełnionych w Auschwitz. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r. Pośmiertnie, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

O życiu i niezwykłej działalności W. Pileckiego opowie dr Wojciech Frazik - polski historyk, bibliograf, działacz opozycji niepodległościowej w PRL-u. W latach 1991-2000 był asystentem w Instytucie Historii PAN, od 2000 roku jest pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie. Jest redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych WiN-u. 

Wykładowi towarzyszyć będą dwie wystawy: książkowa „Odnalezieni bohaterowie – żołnierze niezłomni” w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz planszowa w sali klubu Biblioteki pt. „Niezłomni wyklęci”. Wykład i wystawy to część projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” przygotowanego przez bibliotekarki: E. Kostańską i  A. Stolarczyk. 

Wszystkich zainteresowanych Biblioteka zaprasza do sali klubu 25 kwietnia 2017 r. o  godz. 18:00, ul. Mickiewicza 5. Wstęp wolny.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...