Ruszyła kwalifikacja wojskowa w pow. bocheńskim

dodano: 2017-03-08 16:23
autor: JK | źródło: Starostwo Powiatowe w Bochni

kwalifikacja_360px.jpg W środę 1 marca w powiecie bocheńskim oficjalnie rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa.

kwalifikacja_Bochnia_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z tej okazji z Powiatową Komisją Lekarską spotkał się wicestarosta Józef Mroczek  oraz kierownictwo Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie w osobach Wojskowego Komendanta Uzupełnień  cz.p.o. mjr Wiesława MACIEJOWSKIEGO i szefa wydziału rekrutacji mjr. Andrzeja Kłusia.
W tym roku kwalifikacją wojskową w powiecie bocheńskim objętych jest 696 osób. Jako pierwsi przed komisję zostali wezwani mieszkańcy Miasta Bochnia.

Harmonogram pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Bocheńskiego:

1. Miasta Bochnia 1 - 7 marca 
2. Gmina  Bochnia  8 - 14 marca 
3. Gminy Drwinia 15 marca 
4. Gminy  Trzciana 16 marca 
5. Gminy  Lipnica Murowana 17 marca 
6. Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz  20 – 21 marca 
7. Gminy  Rzezawa 22 – 23 marca 
8. Gminy  Łapanów 24 – 27 marca 
9. Gminy  Żegocina 28 marca

29 marca jest dniem przeznaczonym wyłącznie dla kobiet urodzonych w latach 1993-1998 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiet, które ochotniczo zgłoszą się do pełnienia służby wojskowej. 30 marca jest dniem rezerwowym.
Komisja lekarska określa stan zdrowia i przyznaje odpowiednią kategorię.

Podczas tegorocznej kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:
•       kategoria zdolności „A” , czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że osoba może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny,
•       kategoria zdolności „B” , czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej,
•       kategoria zdolności „D” , czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, oznacza, że osoba taka nie może zostać powołana do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Wyjątek stanowią osoby które zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby w nowo tworzonych Wojskach Obrony Terytorialnej, takie osoby z orzeczoną kategorią „D” mogą zastać przeznaczone na niektóre stanowiska służbowe.
•       kategoria zdolności „E” , czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi czynnej służby wojskowej.
 
Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności ,,A",,D" i „E” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Informacje
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...