Wizyta w partnerskim mieście Bad Salzdetfurth

dodano: 2016-06-08 20:46 | aktualizacja: 2016-06-08 20:55
autor: JK | źródło: Urząd Miasta Bochnia

Bad Salzdetfurth W dniach 2-5 czerwca 2016 r. na zaproszenie władz miasta Bad Salzdetfurth delegacja z Bochni na czele z Burmistrzem Miasta Bochnia gościła w niemieckim mieście partnerskim. Termin spotkania został specjalnie wyznaczony i zbiegał się z  Dniami Miasta Bad Salzdetfurth, a także z przypadającym w tym roku 25-leciem podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy” między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na tę okoliczność Burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński wręczył Burmistrzowi Bad Salzdetfurth Heningowi Hesse adres okolicznościowy, który został bardzo przychylnie przyjęty zarówno przez mieszkańców, jak i władze miasta. Odczytanie na oficjalnych uroczystościach adresu przez Burmistrza Bochni w języku niemieckim, przyjęto z dużym zaskoczeniem, ale jeszcze większym zadowoleniem wyrażonym długą owacją.Kalendarz spotkań podczas pobytu był bardzo napięty i już w czwartek, w pół godziny po przyjeździe delegacji do odległego o prawie 900 km Bad Salzdetfurth odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie robocze dotyczące współpracy gospodarczej. Ze strony niemieckiej, oprócz burmistrza, jego zastępcy i członka zarządu, obecni byli także przedstawiciele Izby Gospodarczej Powiatu Hildesheim na czele ze starostą, oraz przedstawiciel banku kredytującego ewentualne inwestycje w Polsce. Ten panek dyskusyjny był zainspirowany rozmowami przeprowadzonymi w ubiegłym roku w Bochni i dokonanymi tam ustaleniami, kiedy niemiecka delegacja gościła w naszym mieście. Przekazanie szczegółowych informacji o możliwościach inwestycji na naszym terenie, oraz informacja o funkcjonujących już firmach w BSAG, wywołało bardzo duże zainteresowanie niemieckich partnerów gospodarczych. Konsekwencją tych rozmów było zaproszenie potencjalnych inwestorów do Bochni, którzy bardzo chętnie zaproszenie przyjęli i w najbliższym czasie odwiedzą nasze miasto i region.

Na kolejnych spotkaniach podjęto rozmowy dotyczące współpracy na szczeblach oświaty, kultury i sportu. Duże zainteresowanie wyraził niedawno mianowany dyrektor szkoły IGS Thobias Lange, zapewniając chęć kontynuacji obecnej współpracy wraz z otwarciem na nowe pomysły dotyczące zarówno wymiany młodzieży jak i prowadzenia wspólnych projektów bez ograniczania ich tematyki. Wymienił propagowanie nauki języków obcych, ale przede wszystkim zaznajomienie się z kulturą, tradycjami oraz stylem życia, które ułatwią wzajemne zrozumienie oraz zlikwidują zakorzenione głęboko poglądy. Podczas spotkania padły nawet konkretne propozycje pracy i praktyk w zawodach związanych z usługami dla uczniów szkól zawodowych, nie zamykając się na inne mogące pojawić się pomysły. Władze obu miast podkreśliły wagę podpisania w kwietniu br. wspólnego międzynarodowego projektu pn. Polsko-niemiecka współpraca młodzieży „Razem w przyszłość”. Projekt został podpisany przez przedstawicieli PSP nr 7 a Grundschule Lamental.

Również rozmowy na temat kultury prowadzone m.in. z przedstawicielami stowarzyszenia Partnerschaftsverein oraz Muzeum Solnego w Badzie przyniosły pozytywne skutki w zakresie inicjatywy zorganizowania wspólnych wystaw promujących naszą kulturę i miasta np. poprzez Muzea w Bochni i Bad Salzdetfurth. Z ciekawszych pomysłów należy wymienić chęć uruchomienia współpracy pomiędzy lokalnymi twórcami, którzy mogliby nawzajem promować swoją twórczość oraz przeprowadzenie kulinarnych prezentacji przez młodzież polską i niemiecką. Nikt tego głośno nie powiedział, ale raczej jesteśmy przekonani, że nasz schabowy czy bigos nie ma specjalnej konkurencji…

Rozmowy dotyczące sportu prowadzone przy aktywnym udziale przedstawicieli lokalnych ośrodków na czele z klubem sportowym Sportverein Eintracht i jego nowym kierownictwem dotyczyły w szczególności wzajemnych możliwości uczestnictwa polskiej i niemieckiej młodzieży ale także i dorosłych, w różnego rodzaju rozgrywkach, obozach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w Bochni i w Bad Salzdetfurth.  Zarówno strona polska jak i niemiecka podkreślała gotowość i chęć zorganizowania wspólnych imprez sportowych. Oprócz znanych już tematów związanych z rozgrywkami piłkarskimi, judo itp. pojawiły się nowe pomysły np. delegacja polska wystosowała oficjalne zaproszenie do udziału niemieckiej drużyny strzeleckiej, w organizowanych w Bochni Podziemnych Zawodach Strzeleckich z Broni Pneumatycznej o "Kruch Solny", jedynych tego typu na świecie.

Bardzo duża przychylność i zainteresowanie zarówno władz miasta Bad Salzdetfurth jak i przedstawicieli instytucji gospodarczych, finansowych, kultury, sportu a także oświaty i wychowania pozwala sądzić, że współpraca z Bochnią osiągnie nowy, wyższy i bardziej dynamiczny poziom, co może zaowocować jedynie pozytywnymi skutkami dla obu partnerskich miast.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...