Uwaga oszuści!

dodano: 2016-03-04 16:34 | aktualizacja: 2016-03-04 17:19
autor: KatKa | źródło: KPP

stop oszustom mini Policja ostrzega przed oszustami i apeluje o wyjątkową ostrożność. Trzy kobiety podszywają się pod urzędników państwowych, oferując jednorazowe zapomogi z Unii Europejskiej przeznaczone dla rencistów i emerytów. Policja ostrzega również przed oszustwami, które miały miejsce na terenie Polski i związane były z zapowiadanym rządowym programem 500+.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność. W Bochni trzy kobiety weszły do domu jednorodzinnego pod pozorem złożenia oferty pomocy finansowej w postaci zasiłku ze środków Unii Europejskiej. Właścicielka mieszkania nieświadoma prawdziwych zamiarów oszustek przyjęła je w jednym z pokojów swojego mieszkania. Dwie kobiety usiadły przy stole, a trzecia pozostała w przedpokoju. Po chwili właścicielka mieszkania zorientowała się, że kobieta, która stała w przedpokoju, przeszła do innego pomieszczenia, przeszukując szafki. Natychmiast wyprosiła kobiety z domu i sprawdziła miejsce, w którym miała zgromadzone oszczędności. Niestety okazało się, że z jednej z szafek zniknęło 750 zł. O tym fakcie pokrzywdzona niezwłocznie powiadomiła Policję.

Pokrzywdzona podała rysopis kobiet: dwie z kobiet w wieku około 40 lat były niskiego wzrostu - około 160 cm, szczupłej budowy ciała, o włosach koloru czarnego, miały na sobie ubranie w ciemnych kolorach. Trzecia z kobiet była wyższa od pozostałych - 170 cm wzrostu, krępej budowy ciała o włosach blond. Z ustaleń Policji wynika, że z przedmiotowym zdarzeniem może mieć związek również mężczyzna poruszający się samochodem osobowym marki Mazda 6 o numerach rejestracyjnych zaczynających się od liter SB. Pojazd ten stał zaparkowany blisko miejsca zamieszkania pokrzywdzonej niedługo przed zaistniałym zdarzeniem.  

Podobne zdarzenie miało miejsce na początku lutego br. w mieszkaniu przy ulicy Langera, gdzie małżeństwo w podeszłym wieku padło ofiarą oszustów. Około godziny 12:00 do ich drzwi zapukała kobieta w wieku około 50 lat, która przedstawiając się jako urzędnik ZUS-u zaproponowała małżonkom pomoc przy wypełnieniu wniosku o jednorazowy zasiłek z Unii Europejskiej dla emerytów i rencistów. W trakcie spisywania danych z dowodów osobistych, do mieszkania przyszedł chłopak w wieku około 17 lat, podający się za syna „urzędniczki”. Kobieta poprosiła starsze małżeństwo, aby jej syn mógł na nią poczekać w przedpokoju. Kiedy oszustka zajęła całą uwagę starszego małżeństwa, 17-latek penetrował szuflady domu.

W ten sposób oszuści zdołali ukraść pieniądze w kwocie blisko 3000 zł. Z opisu pokrzywdzonych oszustami byli: kobieta w wieku około 50 lat, wzrostu 170 cm, szczupłej budowy ciała i młody mężczyzna wieku około 17-18 lat, wzrostu około 160 cm. Oboje mieli ciemną cerę.

Jak chronić się przed oszustami?

•    Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto stoi po drugiej stronie!
•    Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez upewnienia się, kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy, którą reprezentuje. Możesz ustalić nr telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby - po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, zakład energetyczny, gazownia) lub po prostu zadzwoń na policję!
•    Nie zostawiaj „fachowca” samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają parami. Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielenie się i oddalanie uniemożliwiające śledzenie tego, co robi. Nie bądź przy tym sam, zadbaj o obecność kogoś bliskiego!
•    Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!
•    Staraj się współdziałać z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!

Urzędnicy ostrzegają, że pojawiły się strony internetowe pobierające pieniądze za pobranie wniosku 500+. To próby wyłudzenia pieniędzy. Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego jest darmowy. Jego wzór jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kroniki policyjne
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...