W Starostwie rozmawiano o kształceniu zawodowym

dodano: 2016-02-04 12:52 | aktualizacja: 2016-02-04 13:39
autor: KatKa | źródło: Starostwo Powiatowe

starostwo Węgrzyn Ludwik mini W Starostwie Powiatowym w Bochni odbyła się II konferencja pn. „Porozmawiajmy z pracodawcami o kształceniu zawodowym w Powiecie Bocheńskim”, w której wzięli udział  przedsiębiorcy i pracodawcy z terenu powiatu oraz członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Bochni, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Bezrobocie na terenie naszego powiatu zmniejszyło się i obecnie wynosi 7,1 %. A więc tylko 1 % dzieli nas od zjawiska „bezrobocia higienicznego”, które utrzymuje się w krajkach wysoko rozwiniętych. U nas występuje zjawisko odwrotne tj. niedobór ludzi do pracy w pewnych specjalnościach. Problemem jest  zabezpieczenie pracy dla młodych kobiet , które chcą podjąć  zatrudnienie w strukturach biurowych lub innych instytucjach publicznych. Na rynku pracy występuje niedobór ludzi w zawodach związanych z obróbką metali tj. tokarz, frezer, spawacz, gdzie niedobór jest tak głęboki ,że kilka osób zwróciło się z prośbą o wyrażenie zgody na zatrudnienie cudzoziemców – głównie z Ukrainy, którzy takie specjalności posiadają. Oprócz tego istnieje też cała strefa usług, które coraz bardziej są likwidowane z uwagi na brak wykwalifikowanych rzemieślników, dzisiaj szewc, krawiec, kowal, czy innego typu tradycyjne zawody to zawody zanikowe. Jest to niewątpliwie wynik postępu cywilizacyjnego
– mówił starosta Ludwik Węgrzyn, otwierając konferencję.


Starosta zwrócił także szczególną uwagę na konieczność rozwoju - Przed nami nowe wyzwania i aby nie pozostawać w tyle musimy się technologicznie rozwijać, zapotrzebowanie będzie szło tak jak będzie się rozwijać gospodarka, myślę tutaj o innowacyjności, postępie naukowo – technicznym, ważne jest również przewrócenie kształcenia w zawodach tradycyjnych. Cieszę się, że w Bocheńskiej Strefie Gospodarczej powstają wciąż zakłady pracy, tworzące miejsca pracy w różnych specjalnościach. Na wiosnę również i w Powiatowej Strefie, firma która dzierżawi działkę ruszy z budową hali – wyjaśnia.

Zwracając się do przedsiębiorców Starosta podkreślił ich role i wpływ na rozwój całego powiatu, jednocześnie dziękując za poczucie misji społecznej oraz zaangażowanie w rozwój Naszej Małej Ojczyzny.Podczas spotkania omówiono także sytuację na lokalnym rynku pracy – najliczniej zgłaszane oferty pracy, najliczniej reprezentowane grupy zawodowe osób bezrobotnych, zawody deficytowe i nadwyżkowe w powiecie. Ponadto zaprezentowano oczekiwania przedsiębiorców i określono profil pracownika, jakiego poszukuje lokalny przedsiębiorca. Zaprezentowano również nowe kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, które wychodzą naprzeciw potrzebom rynku pracy i pracodawców. Konferencja pozwoliła poznać bariery i trudności występujące w kształceniu zawodowym zarówno z punktu widzenia dyrektorów szkół jak również pracodawców i przedsiębiorców.
Konferencja miała na celu nawiązanie partnerstwa lokalnego przygotowania do nowych wyzwań w zakresie kształcenia zawodowe. Ze strony przedsiębiorców padły wstępne deklaracje dotyczące zorganizowania dla uczniów szkół zawodowych staży oraz umożliwienie w szerszym zakresie odbywania praktyk zawodowych.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...