Uwaga na oszustów podających się za urzędników ZUS-u

dodano: 2016-02-04 12:37 | aktualizacja: 2016-02-04 13:37
autor: KatKa | źródło: KPP

uwaga nie dajmy sie oszukać mini Policja ostrzega przed oszustami i apeluje o wyjątkową ostrożność. Mężczyzna i kobieta podszywają się pod urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oferując jednorazowe zapomogi z Unii Europejskiej przeznaczone dla rencistów i emerytów. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wczoraj, w Bochni, w mieszkaniu przy ulicy Langera, małżeństwo w podeszłym wieku padło ofiarą tych właśnie oszustów. Około godziny 12:00 do ich drzwi zapukała kobieta w wieku około 50 lat, która przedstawiając się jako urzędnik ZUS-u zaproponowała małżonkom pomoc przy wypełnieniu wniosku o jednorazowy zasiłek z Unii Europejskiej dla emerytów i rencistów. W trakcie spisywania danych z dowodów osobistych, do mieszkania przyszedł chłopak w wieku około 17 lat, podający się za syna „urzędniczki”. Kobieta poprosiła starsze małżeństwo, aby jej syn mógł na nią poczekać w przedpokoju. Kiedy oszustka zajęła całą uwagę starszego małżeństwa, 17 latek penetrował szuflady domu.

W ten sposób oszuści zdołali ukraść pieniądze w kwocie blisko 3000 złotych. Z opisu pokrzywdzonych oszustami byli:  kobieta w wieku około 50 lat, wzrostu 170 cm, szczupłej budowy ciała  i młody mężczyzna wieku około 17-18 lat, wzrostu około 160 cm. Oboje mieli ciemną cerę.

Jak chronić się przed oszustami?
•    Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto stoi po drugiej stronie!
•    Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez upewnienia się kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy, którą reprezentuje. Możesz ustalić nr telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby - po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji(spółdzielnia, zakład energetyczny, gazownia) lub po prostu zadzwoń na policję!
•    Nie zostawiaj 'fachowca; samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają parami. Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielenie się i oddalanie uniemożliwiające śledzenie tego, co robi. Nie bądź przy tym sam, zadbaj o obecność kogoś bliskiego!
•    Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!
•    Staraj się współdziałać z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kroniki policyjne
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...