19.11 „Timbuktu” w DKF Maciste

dodano: 2015-11-18 12:21 | aktualizacja: 2015-11-18 12:34
autor: Janusz Sulisz | źródło: Kino Regis

timbuktu_mini_160px.jpg W czwartek 19 listopada Kino Regis w ramach spotkań DKF "Maciste" pokaże obsypany ogromną ilością nagród i wyróżnień film "Timbuktu" (2014). Początek o godz. 19:00. Projekcję poprzedzi wstęp dr Macieja Stroińskiego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Akcja „Timbuktu” dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści, którzy narzucają mieszkańcom terrorystyczny reżim. Mieszkańcom nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów.

Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.
  
„Timbuktu”, nagrodzone na prestiżowym festiwalu filmowym w Cannes, już zostało okrzyknięte ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. W „Timbuktu” jego ofiarami padają także wyznawcy tej religii, którzy pragną jedynie pokoju i spokoju. "Timbuktu" podbija festiwale filmowe, a kolejne nagrody są potwierdzeniem jego wrażliwości i talentu.Wybrane nagrody i wyróżnienia:

Oscary 2015 - nominacja dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Cezary 2015 – nominacja w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy oryginalny scenariusz, najlepsza muzyka, najlepszy dźwięk, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza scenografia
Satelity 2015 – nominacja w kategorii najlepszy film międzynarodowy
Stowarzyszenie Krytyków Francuskich – nagroda dla najlepszego filmu
Stowarzyszenie Krytyków Afroamerykańskich – najlepszy film światowy
Grand Prix de l'UCC 2015
Prix Louis Delluc – nominacja dla najlepszego filmu
Nagrody Lumiere – nominacje w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser
2014 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Konkurs Główny, nagroda jury ekumenicznego, nagroda Françoisa Chalaisa
2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago, Najlepszy Reżyser
2014 – Festiwal Filmowy w Jeruzalem, nagroda In Spirit for Freedom
2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze, najlepszy film arabski (nominacja)

Reżyser:

Abderrahmane Sissako - rocznik 1961. Przyszedł na świat w Mauretanii, ale wkrótce po urodzeniu wyprowadził się do Mali. Wrócił jednak do ojczyzny w 1980 roku. W latach 1983-1989 studiował w szkole filmowej w Moskwie. Na początku lat 90. XX wieku osiedlił się we Francji Jest reżyserem, scenarzystą i producentem. Pracuje na przemian w Mali i we Francji. Obok takich twórców, jak Ousmane Sembčne, Souleymane Cissé, Idrissa Ouedraogo i Djibril Diop Mambety, jest uważany za afrykańskiego filmowca, który wywiera największy wpływ na światowe kino. Jego film „Heremakono” był wyświetlany w 2002 roku na prestiżowym festiwalu w Cannes w ważnej sekcji Un Certain Regard, gdzie został nagrodzony przez krytyków filmowych, zdobywając nagrodę FIPRESCI. Jego „Bamako” w 2007 roku zyskało międzynarodowy rozgłos. Twórca często dotyka tematów wygnania, globalizacji i przemieszczania się ludzi. Jego ostatni film „Timbuktu” był nominowany do Złotej Palmy w Cannes. Zdobył też nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Prelegent:

Maciej Stroiński - doktor nauk o sztuce, uczy na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumacz, kinofil i teatrofil, autor strony teatrjestcute.pl. Redaktor tomu „Kino polskie jako kino narodowe” (z Tadeuszem Lubelskim, wyd. Ha!art, 2009).

TIMBUKTU (2014)
Gatunek: dramat
Reżyseria: Abderrahmane Sissako
Produkcja: Francja/Mauretania
Czas trwania: 97'
Czwartek, 19 listopada, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...