Uzbecy wygrywają XXI Bieg Majora Bacy

dodano: 2014-08-04 13:10 | aktualizacja: 2014-08-04 15:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: MOSiR Bochnia

Bieg Majora Bacy W niedzielę, 3 sierpnia 2014 roku, mimo ogromnego upału na starcie XXI Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w Bochni - Chodenicach, na starcie stanęło aż 269 biegaczy. Symboliczny strzał do startu oddał burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. Największymi wygranymi okazali się dwaj obywatele Uzbekistanu, którzy w klasyfikacji generalnej zajęli dwa pierwsze miejsca. Wyniki oraz galeria ze zdjęciami  poszczególnych zawodników na mecie i ich czasem jest dostępna na stronie www.pomiar-czasu.plProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

BIEGACZE NA STARCIE
Nie został pobity rekord liczbowy startujących zawodników z 2010 roku, kiedy to do rywalizacji stanęło 274 biegaczy. Tym razem zmagania rozpoczęło 269. Do mety nie dobiegło tylko 9 osób.- Warunki rzeczywiście były bardzo trudne - powiedział dyrektor biegu Sabina Bajda - upał dawał się we znaki i niestety odnotowaliśmy zasłabnięcia. 
- Trzeba jednak podkreślić, że większość biegaczy była znakomicie przygotowana i dobrze rozkładała swoje siły na trasie. Pogoda nie sprzyjała dzisiaj biegaczom, tym bardziej wszystkim uczestnikom należy pogratulować wytrzymałości i determinacji
- powiedział Roman Maciejasz przedstawiciel bocheńskiego oddziału  LOK, który komentował cały przebieg zawodów.Na bocheńskim biegu, który ma za cel upamiętnienie śmierci Jana Kaczmarczyka (pseudonim Baca), który zginął w okresie II wojny światowej z rąk hitlerowców, w tym roku startowali oprócz Polaków mieszkańcy Ukrainy, Francji, Austrii, Włoch i Anglii.
- Największym zaskoczeniem byli Uzbekowie - mówi dyrektor Sabina Bajda - przez ostatnie lata pierwsze miejsca zdobywali bowiem Ukraińcy, którzy zawsze stanowili mocną grupę w tych zawodach. Tym razem tytuły najlepszych wywalczyli, po raz pierwszy goszczący na naszym biegu, obywatele Uzbekistanu.

Po raz drugi - bieg zmienioną trasą
Ze względu na przeprowadzaną modernizacją dróg oraz linii kolejowej trasa tegorocznej edycji biegu, po raz drugi znacząco różniła się od trasy z lat poprzednich. Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle o dystansie 10 km ulicami Chodenicką, Karosek i Solidarności.

NAJLEPSZE CZASY i PIERWSZE MIEJSCA
Pierwszy metę przekroczył Uzbek, Andrey Petrov, który uzyskał czas 00:30:34. Tym wynikiem nie pobił jednak ubiegłorocznego czasu, który należał do Ukraińca Ruslawa Sauczuka (00:29:57). Drugie miejsce  z czasem 00:31:15 zajął Adriy Starżinsij, reprezentujący klub Puławy Noxy. Trzecią pozycję zdobył Adam Czerwiński z WKS Wawel z miejscowości Czasław.NAJSZYBSZE WŚRÓD KOBIET
W klasyfikacji generalnej kobiet pierwsze miejsce zajęła również obywatelka Uzbekistanu Marina Khmelevskya, która metę przekroczyła z rewelacyjnym wynikiem 00:36:20. Był on lepszy od wyników z dwóch poprzednich lat, które wynosiły kolejno 00:37:07, 00:37:21. Srebrny medal zdobyła Paulina Golec z Krakowa z czasem 00:39:07. Trzecią najlepszą wśród kobiet okazała się Kinga Brzoszkiewicz ze starachowickiego klubu Lubienia.NA PODIUM STANĘLI
Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze byli nagradzani w poszczególnych kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy pojawiła się klasyfikacja powiatu bocheńskiego.

Po raz pierwszy w historii Memoriałowego Biegu Majora Bacy stworzono klasyfikację powiatu bocheńskiego.
- Coraz więcej mieszkańców naszego rejonu zgłaszało się na bieg, chcieliśmy więc ich wyróżnić - mówi dyrektor Sabina Bajda - można powiedzieć, że w tej chwili ta dziedzina sportu stała się wręcz modna i Bochnia też biega!-
Z powiatu bocheńskiego wystartowało 54 zawodników. - Co prawda w tym tylko 6 kobiet, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku w tej kategorii pojawi się więcej chętnych - podkreśla S. Bajda.

W opisywanych kategoriach  pierwsze dwa miejsca wśród mężczyzn zdobyli mieszkańcy Nowego Wiśnicza: Adrian Wieciech (00:40:17) i Krzysztof Stec (00:40:50). Trzecia pozycję wywalczył Robert Bieniek (00:41:00).
Wśród kobiet na pierwszym miejscu stanęła mieszkanka Żegociny Katarzyna Rogóż z czasem 00:45:21. Tuż za nią uplasowała się pochodząca z samej Bochni Anna Leśniak z czasem 00:51:10. Jako trzecia na podium stanęła Basia Kozub z Łapczycy, której czas wynosił 00:51:22.

NAJSTARSI, NAJMŁODSI
Podczas uroczystości wręczania nagród, którą zaszczycili swoją obecnością córka Janina Smith, córka Jana Kaczmarczyka oraz burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, jak zwykle wyróżniono najstarszych i najmłodszych biegaczy memoriału.
Wśród najstarszych byli to zawodnicy, którzy w bocheńskim biegu starowali już wielokrotnie: 71-letnia Barbara Prymakowska z klubu Sokół Tarnów i 82-letni Włoch Emili Giovani.

Wśród najmłodszych wystartowali trzylatkowie, a więc dzieci urodzone w 2011r. Na podium stanęli: Julianna Lizak z Żor, Magda Jodłowska z Bochni i Tomek Wójcik z Krakowa.
- Chcielibyśmy mieć taką kondycję i zdrowie jak Państwo - powiedziała, kierując słowa do najstarszych uczestników biegu S. Bajda - serdecznie gratulujemy! Dziękujemy też najmłodszym biegaczom i ich rodzicom, którzy propagują zdrowy tryb życia wśród swoich pociech od najmłodszych lat.

BIEG DZIECI I MŁODZIEŻY
Oprócz biegu głównego w trakcie memoriału odbył się bieg dla dzieci i młodzieży. Najwięcej chętnych było w kategorii do lat 12. Wystartowało w niej 52 biegaczy. w kategoriach starszych było w sumie 14 biegaczy. W sumie więc  w biegu po 15-ej wystartowało 66 biegaczy. Poniżej podajemy wyniki.

W kategorii dziewcząt do lat 12 zwyciężyły:
I miejsce Joanna Pawłowska, Bochnia
II miejsce Maria Put, Bochnia
III miejsce Izabela Kłósek, Bochnia

W kategorii chłopców do lat 12:
I miejsce Jakub Ponisz, Gdów
II miejsce Kacper Gajli, Bochnia
III miejsce Kacper Kukla, Łąkta Górna

W kategorii dziewcząt od 12 do 16 lat:
I miejsce Łucja Wiktorowicz, Opoczno
II miejsce Gabriela Filipek, Bochnia
III miejsce Amelia Gawłowicz, Bochnia

W kategorii chłopców od 12 do 16 lat:
I miejsce Michał Bieniek, Bochnia
II miejsce Piotr Drzazga, Bochnia
III miejsce Kamil Liszkiewicz, Bochnia

PIKNIK NAD RABĄ
Biegom, których meta po raz drugi znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji, które organizatorzy skierowali do całych rodzin, które przybyły kibicować biegaczom. M.in. wśród najmłodszych przeprowadzono quiz na temat wiedzy  dotyczącej straży pożarnej. Nagrodą były przejażdżki dwoma quadami pod opieką strażaków oraz drobne upominki ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni. Dodatkowo wszyscy  mogli obejrzeć wyposażenie wozu Państwowej Straży Pożarnej.  

W międzyczasie dla dzieci zorganizowano konkurs plastyczny - malowanie na asfalcie.  Wyróżniono czterech autorów: Natalię Dudzik z Krakowa, Kamila Kitę z Brzeska, Adriana Nalichowskiego z Anglii i Miłosza Styrnę ze Starego Wiśnicza.

Po ogłoszeniu wyników biegu nastąpiła część artystyczna. Na scenie wystąpiły grupy reprezentujące sekcje Miejskiego domu Kultury w Bochni. W ich wykonaniu mogliśmy obejrzeć pokaz tańca orientalnego Grupy Amar oraz występ uczestników sekcji wokalnej J. Grandys. Później była zabawa z zespołem "ParaDOX" oraz dyskoteka. Podczas całego festynu można było skorzystać m.in. z bufetu grillowego, stoiska z lodami i popcornem.

NAGRODY i PODZIĘKOWANIA
Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale. Zdobywcy podium biegu głównego otrzymali nagrody pieniężne. Dzieci i młodzież dostały medale, dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci sportowych toreb. Najstarszym biegaczom wręczono dodatkowo drobne upominki, a najmłodszym maskotki. Uczestnicy konkursu plastycznego otrzymali słodycze i gadżety.

Organizatorzy XXI Memoriałowego Biegu Majora Bacy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w biegu i Pikniku nad Rabą - Mamy nadzieję spotkać się w kolejnej edycji biegu - mówi dyrektor S. Bajda - Dziękujemy również wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć nasze przedsięwzięcie, przede wszystkim bocheńskiej Policji i Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach (współorganizatorowi), harcerzom. To dzięki nim nasi biegacze mogli na trasie czuć się bezpieczni.-

ORGANIZATORZY
Projekt "XXI Memoriałowego Biegu Majora Bacy" i "Pikniku nad Rabą" realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Bochnia.

Organizatorami Biegu Majora Bacy byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni,Towarzystwo MOSIR Bochnia,  Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni, Klub Biegacza LOK Bochnia, Zarząd Małopolski Ognisko TKKF Bochnia Raba, OSP Chodenice.

Więcej zdjęć na Facebooku MOSiR Bochnia - zobacz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Sport
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [zimowa]

Zimowa panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni na płótnie - wydruk 100 x 36 cm [od wschodu]

Panorama Bochni od strony wschodniej - wydruk na płótnie

299 zł Więcej...

Panorama Bochni tzw. czegodajewka wydruk 100 x 36 cm [1]

Panorama Bochni a la Czegodajew wzorowana na obrazach ukraińskiego autora...

299 zł Więcej...