Wykład s. Haliny Mol

dodano: 2017-09-22 15:25
autor: AK | źródło: Biblioteka Bochnia

brat Albert Chmielowski Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład s. Haliny Mol „Dobry jak chleb, czyli święty brat Albert Chmielowski” - 26 września 2017 r. o godz. 18:00 w Sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

mkidn_biblioteka_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wykład odbędzie się w ramach realizacji projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Wypożyczalnię dla Dorosłych bocheńskiej Biblioteki.

Halina Mol ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, wieloletnia katechetka, pedagog, znawca kultury żydowskiej i nauczyciel w III LO w Krakowie przybliży historię życia tego niezwykłego człowieka: patrioty, powstańca styczniowego z 1863 roku, artysty malarza, założyciela zgromadzenia Albertynów oraz sługi ubogich i biednych.

Adam Chmielowski czyli św. brat Albert Chmielowski ur. się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomi k/ Krakowa w rodzinie ziemiańskiej. Był najstarszym z trójki dzieci Wojciecha i Józefy. Jako 18-letni chłopak brał udział w powstaniu styczniowym, tam ranny stracił nogę i został kaleką. Studiował m.in. w prestiżowej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, zdobył uznanie jako malarz, przyjaźnił się ze znakomitymi artystami warszawskimi, bywał na krakowskich salonach. Tworzył dzieła o tematyce religijnej i obrazy realistyczne. Gdy osiągnął szczyt swoich możliwości namalował swój najlepszy obraz znieważonego Chrystusa pt. „Ecce Homo”. Porzucił jednak malarstwo dla służby bliźnim. Powołanie i swoje miejsce odnalazł dopiero w Trzecim Zakonie św. Franciszka. Po zetknięciu się z tragedią bezdomnych z ogrzewalni miejskiej zamieszkał wśród biedoty i poświęcił jej całe swoje życie. Zakładał domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezrobotnym, samotnym, opuszczonym. Mówiono o nim, że „Był dobry jak chleb…”. Schorowany „brat opuchlaków”, jak go nazywano, zmarł w opinii świętości 25 grudnia 1916 roku w Krakowie. Beatyfikował go Jan Paweł II w 1983 roku na krakowskich Błoniach, a kanonizował w Watykanie w 1989 roku. Św. Brat Albert Chmielowski jest jednym z patronów 2017 roku.

Prelekcji będzie towarzyszył pokaz multimedialny. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do sali klubu Biblioteki we wtorkowy wieczór.
Wstęp wolny.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 203

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Ferguson wyposażony w...

249 zł Więcej...

Mini PC Android HiMedia Q30

Mini PC na systemie Android 7.0 Nougat z procesorem 4...

399 zł Więcej...