Śladami kaplic bocheńskich górników

dodano: 2017-08-02 10:46
autor: AS | źródło: kopalnia-bochnia.pl

Śladami kaplic bocheńskich górników Śladami kaplic bocheńskich górników to najnowsza oferta zwiedzania bocheńskiej kopalni soli. Szlak zwiedzania prowadzi przez kopalniane kaplice i wnęki, będące śladami ich istnienia w przeszłości. Żarliwa wiara towarzyszyła górnikom podczas pracy głęboko pod ziemią, dlatego ku czci swoich świętych opiekunów tworzyli liczne miejsca kultu.

Śladami kaplic bocheńskich górników


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według źródeł historycznych, w bocheńskiej kopalni znajdowało się ponad trzydzieści podziemnych kaplic. Pełniły one bardzo ważne funkcje w kopalni, od miejsc kultu, źródeł otuchy, zapewniania bezpieczeństwa, miejsca naprawy lampki górniczej, po doskonały punkt orientacyjny.

Dzisiaj w bocheńskiej kopalni dostępnych jest siedem kaplic. Turyści, podążając „Śladami kaplic bocheńskich górników”, będą mieli możliwość odwiedzenia sześciu spośród nich.

KAPLICA SPOTKANIE Z MATKĄ jest kaplicą współczesną, która powstała w 2008 r., ma ona formę rzeźby w kamieniu przedstawiającej najważniejsze wizerunki z Objawień Maryjnych na świecie. Zgromadzono je w jednym miejscu, aby pokazać różnorodność wizerunków Matki Boskiej, w zależności od miejsca, w którym nastąpiło objawienie.

STARA KAPLICA ŚWIĘTYCH ANIOŁÓW STRÓŻÓW - dzisiaj pozostał po niej jedynie ślad w postaci wnęki i krótkiego korytarza. Sama kaplica została przeniesiona kilkadziesiąt metrów dalej w miejsce dzisiejszej Kaplicy Świętej Kingi.

KAPLICA ŚWIĘTEJ KINGI - historia tej kaplicy jako miejsca kultu sięga 1747 roku. Wtedy to na głębokości 201 m pod powierzchnią ziemi, na poziomie I August powstała Nowa Kaplica Świętych Aniołów Stróżów - patronów tragarzy. Kaplica w okresie swego istnienia była wielokrotnie przebudowywana i poszerzana. Obecny układ kaplicy ukształtowany został w wyniku prac remontowych prowadzonych w latach 1980-1982. Najbardziej reprezentacyjną część kaplicy stanowi prezbiterium. Głównym elementem wyposażenia kaplicy jest ołtarz Świętej Kingi oraz piękny solny żyrandol. Od czerwca 2016 roku w kaplicy znajdują się relikwie jej patronki. Przed ołtarzem ustawiony został stół ofiarny, przy którym Jan Paweł II, 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu odprawiał mszę kanonizacyjną Świętej Kingi.

KAPLICA MATKI BOSKIEJ BOCHEŃSKIEJ - zlokalizowana na głębokości ok. 192 m., we wschodniej, najwyżej położonej części komory Crystian. Powstała i została poświęcona w 2009 r. z inicjatywy górników bocheńskich. Do powstania kaplicy wykorzystano je-dną z istniejących już nisz w caliźnie solnej, którą poddano tylko drobnym pracom górniczym. Kustosz bocheńskiego sanktuarium przekazał do nowej kaplicy kopalnianej kopie cudownego obrazu a górnicy wy-konali samodzielnie duży różaniec z solnych paciorków.

KAPLICA PASSIONIS - jest najstarszą z zachowanych kaplic bocheńskiej kopalni. Zlokalizowana na Schodach Regis w XVI Komorze Rozpora kaplica datowana jest na 1709 rok a polichromie pokrywające ściany i strop pochodzą prawdopodobnie sprzed 1763 roku (wg Teofila Wojciechowskiego) lub sprzed 1717 roku (wg Dariusza Śladeckiego). Górnicy zbierali się w kaplicy na specjalnym nabożeństwie w Wielki Piątek na „pasję albo raczej kazanie Passione Christi”. W czasach staropolskich głównym nabożeństwem kruszaków i kopaczy wewnątrz kopalni była Męka Pańska. Dzisiaj wzdłuż schodów Regis wiodących do kaplicy rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej.

KAPLICA CRUCIFIX - jest to pozostałość dawnego XVIII-wiecznego wyrobiska pełniącego funkcję sakralną. Wyposażenie kaplicy powstało w wyniku wy-kucia w caliźnie solnej komory elementów architektonicznych.

Zwiedzający swoją podróż rozpoczną od zjazdu do kopalni windą górniczą, a następnie przejazdu podziemną kolejką. Zwieńczeniem pobytu w kopalni będzie wizyta w największej spośród bocheńskich komór solnych - komorze Ważyn.

Informacje praktyczne​
  • Trasa dostępna dla osób pełnosprawnych, niemających problemów z poruszaniem się
  • Trasa niedostępna dla dzieci w wieku poniżej 10 lat
  • Dzieci od 10. roku życia i młodzież do 18. roku życia muszą przebywać pod opieką osoby pełnoletniej
  • Wymagane wygodne, pełne obuwie turystyczne
  • W przypadku zorganizowanych grup szkolnych minimalny wiek uczestników: 10 lat
  • Temperatura w kopalni 14-16 °C, wilgotność powietrza 70%
  • Pobyt pod ziemią odbywa się pod opieką przewodnika
  • Bilet ulgowy przysługuje dzieciom od 10. roku życia, młodzieży szkolnej i studentom do 26. roku życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej, emerytom i rencistom po okazaniu ważnej legitymacji wydanej przez ZUS

Źródło: kopalnia-bochnia.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Turystyka
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 203

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Ferguson wyposażony w...

249 zł Więcej...

Mini PC Android HiMedia Q30

Mini PC na systemie Android 7.0 Nougat z procesorem 4...

399 zł Więcej...