Andrew Bajda w bocheńskiej bibliotece

dodano: 2017-06-29 15:44
autor: AK | źródło: Biblioteka Bochnia

Captured in Liberation Andrew Bajda Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Andrew Bajda, profesorem Cuyahoga Community College w Cleveland w stanie Ohio, podróżnikiem, autorem książki „Captured in Liberation” - 4 lipca 2017 r. w sali klubu Biblioteki o godz.18.00.

Captured in Liberation Andrew Bajda


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Książka „Captured in liberation” opowiada niezwykłą historię rodziny, która właśnie w Bochni ma swoje korzenie. Nasze miasto staje się ważnym miejscem i świadkiem wielu opowiadanych zdarzeń. Najważniejszym bohaterem tej doskonale udokumentowanej, napisanej pięknym, refleksyjnym językiem opowieści, jest Marian Bajda (Ian). Śledząc jego losy wyruszamy w podróż, w którą wyruszył osobiście bohater naszego spotkania Andrew Bajda. Podążając śladami swojego ojca Mariana odwiedzał kolejno miejsca jego pobytu, odkrywał wątki opowiedzianej później historii, która pozwala nam poznać wiele niezwykłych osób, a przede wszystkim staje się doskonałym lustrem dla historii Europy. Opisuje historię wielu rodzin, które po zakończeniu wojennej zawieruchy swoje dalsze życie budowały na emigracji. Ta książka to hołd dla nieporównywalnej z niczym wartości życia każdego pojedynczego człowieka i tajemnicy jego losu.

Jak zaczyna się historia w „Captured in Liberation”? W spokojnej północno-angielskiej wsi trzynastoletnia Iris przybywa do gospodarstwa swojego wuja, które odtąd, ze względu na chorobę i stratę matki ma stać się jej domem. Po drugiej stronie Kanału la Manche piętnastoletni Marian Bajda wraz ze swoją rodziną we wrześniu 1939 r. opuszcza dom w Bochni, uciekając przed okrucieństwem wojny. Trafia na wschód gdzie na Polskę napada druga armia – radziecka. Tak zaczyna się podróż w służbie wyzwoleniu Polski spod obu okupacji: hitlerowskiej i radzieckiej, która prowadzi przez rozległe pasma górskie Europy, europejskie miasta, wycieńczającą pracę, niewolę, ucieczkę i niespodziewane spotkania, do których dochodzi niemal za każdym rogiem. Przez najważniejsze rejony walk i cierpienia II wojny światowej. Łączy się z historią jego brata Stefana: pobytem na Syberii, walką Polskiej Armii we Włoszech. Jak większość żołnierzy Armii Andersa Marian trafia do Szkocji, nieświadomy, że pewna młoda kobieta już na niego czeka…

Tak poznajemy wyjątkową opowieść o dążeniu do wolności oraz sile i wartości rodziny. Opowieść syna, który odkrywa i chce ocalić historię swojego ojca, zanim zostanie utracona na zawsze. Dzięki niemu mamy szansę i my poznać kolejną historię bocheńskich rodzin.

Zapraszamy na spotkanie do Biblioteki!
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Yagi Edge Mix Combo

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF/UHF, zalecana do odbioru HDTV z...

89 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

880 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 253 Combo z DVB-C/T/T2

Odbiornik HD Combo z głowicą DVB-C/T/T2. Satelitarno-kablowo-naziemny odbiornik cyfrowy HDTV...

295 zł Więcej...