21.02 LXV Salon Artystyczno - Literacki w bibliotece

dodano: 2017-02-14 13:42
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka w Bochni

Powiatowa_biblioteka_Bochnia_360px.jpg Biblioteka zaprasza na LXV Salon Artystyczno-Literacki, podczas którego odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Marii Janik i Grażyny Fik „Ikony. Imię Boże pisane kolorami” – 21 lutego 2017 r. o godz. 18:00 w sali klubu Biblioteki. 

Ikony_bochnia_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Autorkami wystawy są panie, które po zakończeniu pracy zawodowej, nie związanej ze sztuką, rozpoczęły realizację swoich pasji.
 
Maria Janik mówi o swojej twórczości:

- Od dawna rysowałam, malowałam, haftowałam ale odkąd przebywam na emeryturze i mam więcej czasu dla siebie, na tworzenie przeznaczam każdą wolną chwilę. Od kilku lat w moim życiu pojawiła się nowa pasja, z którą zaczynam, jak modlitwą, już niemal każdy dzień, otwierając jakby swoje duchowe okno na świat - pisanie ikon. Naukę pisania ikon pobieram w Krakowie na warsztatach w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej, pod opieką jezuity, ikonopisarza O. Zygfryda Kota Sl.

- Podczas tych warsztatów, spotkań duchowych, modlitwy poprzez sztukę, uczyłam się co powinnam wiedzieć i co robić aby ikonę napisać i dobrze jej treść przekazać światu. Każda ikona niesie w sobie jakąś informację od Pana Boga, jest ona kolorowym Słowem Bożym. Informacja jest zawarta w kolorach, liniach geometrii, symbolice gestów.” Do tej pory Maria Janik namalowała ponad 300 ikon, które przedstawiają Matkę Bożą z różnych świątyń całego świata i wielu świętych. Ikonami obdarowuje rodzinę, przyjaciół, przekazuje na aukcje charytatywne. Wystawiała je między innymi w Domu Bochniaka, Galerii Chełm oraz w Domu Kultury w Brzeźnicy. O swoich pracach powiedziała: „Bardzo chciałabym, by każdy, kto weźmie do rąk moje ikony, mógł zachwycić się obrazem Boga, oraz tym, jak piękna jest chrześcijańska kultura i tradycja.

  
Swoimi zainteresowaniami Maria Janik podzieliła się z inną osobą zafascynowaną malarstwem, koleżanką z pracy, Grażyną Fik, która po przejściu na emeryturę również rozpoczęła realizacją swoich pasji. Zainspirowana malarstwem kolegi, spróbowała swoich sił i zaczęła malować między innymi farbami olejnymi na płótnie. Tak powstały pierwsze obrazy o różnej tematyce: wizerunki świętych, konie, kwiaty, krajobrazy… O początkach zainteresowania ikonami opowiada:

- Kiedy zostałam zaproszona przez koleżankę Marię Janik do jej domowej galerii, zafascynowały mnie jej ikony, wtedy postanowiłam, że także chciałabym poznać tę technikę i rozwijać się w tej dziedzinie sztuki. Maria opowiadała mi o technice pisania ikon, której nauczyła się na specjalistycznych kursach. Razem malowałyśmy - pisałyśmy ikony. To ona udzieliła mi wielu cennych wskazówek. Podjęłam to wyzwanie i od 2004 roku do chwili obecnej realizuję się w pisaniu ikon. Pierwsza ikona, którą napisałam przedstawiała Świętą Rodzinę, później powstawały kolejne, o różnej tematyce.  Najchętniej utrwalam na desce wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, jej smutne, piękne i dobrotliwe oblicze oraz bożych wysłanników – anioły. Namalowane ikony zdobią ściany mojego mieszkania. Dotychczas stworzyłam ich ponad dwadzieścia. To moje drugie życie i niech tak zostanie.


Salon uświetni występ zespołu wokalno-muzycznego w składzie: Magdalena Cerazy, Aneta Dobranowska, Izabela Dobranowska, Kinga Goryczka i Julia Stompór. Zapraszamy do sali klubu Biblioteki wszystkich zainteresowanych.

Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2017 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 203

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Ferguson wyposażony w...

249 zł Więcej...

Mini PC Android HiMedia Q30

Mini PC na systemie Android 7.0 Nougat z procesorem 4...

399 zł Więcej...