Narodowe czytanie na Plantach Salinarnych

dodano: 2016-08-28 13:43 | aktualizacja: 2016-12-07 14:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: UM Bochnia/bochnia.pl

narodowe czytanie s Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają na wspólne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, czyli ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, która odbędzie się w sobotę 3 września 2016 r. o godz. 17:00 na Plantach Salinarnych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Narodowe czytanie na Plantach Salinarnych
 
Narodowe Czytanie to coroczne święto polskiej literatury ogłaszane przez Prezydenta RP, w 2016 r. odbywające się pod patronatem Pary Prezydenckiej, w które Bochnia włącza się po raz czwarty zapraszając słuchaczy do miejskiego parku, obok altany. 

Lektura na tegoroczne Narodowe Czytanie została  wybrana  podczas internetowego głosowania spośród pięciu zaproponowanych książek, konkurując z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie.  

W swoim przesłaniu Prezydent Andrzej Duda zachęcając do wzięcia udziału w akcji napisał:

- Jestem przekonany, że Narodowe Czytanie to znakomity czas by raz jeszcze zachwycić się uczciwością Ligii, przeżyć duchową przemianę Marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Postawy i życiowe wybory Sienkiewiczowskich bohaterów warto przy tym odnieść do czasów współczesnych. Wierzę, że lektura "Quo vadis” pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość. 


Ta najpopularniejsza powieść H. Sienkiewicza została wydana 120 lat temu, odniosła światowy sukces i doczekała się tłumaczenia na ponad 50 języków. Podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży wydanie w języku hiszpańskim otrzymał w prezencie Papież Franciszek.

W Bochni Narodowe Czytanie uroczyście rozpoczną włodarze powiatu i miasta: Ludwik Węgrzyn i Stefan Kolawiński, rolę czytających przejmą znane w naszym mieście osoby między innymi: księża, radni, dyrektorzy i chętni mieszkańcy Bochni.

Prowadzi je Dorota Rzepka - Dyrektor bocheńskiej Biblioteki. Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. ks. prof. J. Tischnera w Bochni przygotują dla słuchaczy kulinarną niespodziankę. Wszyscy uczestnicy akcji, którzy przyniosą własne egzemplarze powieści będą mogli oznakować je okolicznościową pieczęcią związaną z tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania. 
 


Zapraszamy wszystkich chcących posłuchać wybranych fragmentów powieści historycznej z czasów Nerona w interpretacji czytających.

W przypadku niesprzyjającej pogody Narodowe Czytanie odbędzie się w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategori Kultura
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Fransat: dekoder Sirius HD + karta

Dekoder Sirius HD wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp do...

670 zł Więcej...

Mini PC Android Hi Media Q10 Pro

Odtwarzacz sieciowy, mini PC, odtwarza BD 3D ISO, wyposażony w...

899 zł Więcej...

Antena Televes V-Zenit Mix

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF/UHF, zalecana do odbioru HDTV z...

189 zł Więcej...