Wizyta w partnerskim mieście Bad Salzdetfurth

dodano: 2016-06-08 20:46 | aktualizacja: 2016-06-08 20:55
autor: JK | źródło: Urząd Miasta Bochnia

Bad Salzdetfurth W dniach 2-5 czerwca 2016 r. na zaproszenie władz miasta Bad Salzdetfurth delegacja z Bochni na czele z Burmistrzem Miasta Bochnia gościła w niemieckim mieście partnerskim. Termin spotkania został specjalnie wyznaczony i zbiegał się z  Dniami Miasta Bad Salzdetfurth, a także z przypadającym w tym roku 25-leciem podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy” między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na tę okoliczność Burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński wręczył Burmistrzowi Bad Salzdetfurth Heningowi Hesse adres okolicznościowy, który został bardzo przychylnie przyjęty zarówno przez mieszkańców, jak i władze miasta. Odczytanie na oficjalnych uroczystościach adresu przez Burmistrza Bochni w języku niemieckim, przyjęto z dużym zaskoczeniem, ale jeszcze większym zadowoleniem wyrażonym długą owacją.Kalendarz spotkań podczas pobytu był bardzo napięty i już w czwartek, w pół godziny po przyjeździe delegacji do odległego o prawie 900 km Bad Salzdetfurth odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie robocze dotyczące współpracy gospodarczej. Ze strony niemieckiej, oprócz burmistrza, jego zastępcy i członka zarządu, obecni byli także przedstawiciele Izby Gospodarczej Powiatu Hildesheim na czele ze starostą, oraz przedstawiciel banku kredytującego ewentualne inwestycje w Polsce. Ten panek dyskusyjny był zainspirowany rozmowami przeprowadzonymi w ubiegłym roku w Bochni i dokonanymi tam ustaleniami, kiedy niemiecka delegacja gościła w naszym mieście. Przekazanie szczegółowych informacji o możliwościach inwestycji na naszym terenie, oraz informacja o funkcjonujących już firmach w BSAG, wywołało bardzo duże zainteresowanie niemieckich partnerów gospodarczych. Konsekwencją tych rozmów było zaproszenie potencjalnych inwestorów do Bochni, którzy bardzo chętnie zaproszenie przyjęli i w najbliższym czasie odwiedzą nasze miasto i region.

Na kolejnych spotkaniach podjęto rozmowy dotyczące współpracy na szczeblach oświaty, kultury i sportu. Duże zainteresowanie wyraził niedawno mianowany dyrektor szkoły IGS Thobias Lange, zapewniając chęć kontynuacji obecnej współpracy wraz z otwarciem na nowe pomysły dotyczące zarówno wymiany młodzieży jak i prowadzenia wspólnych projektów bez ograniczania ich tematyki. Wymienił propagowanie nauki języków obcych, ale przede wszystkim zaznajomienie się z kulturą, tradycjami oraz stylem życia, które ułatwią wzajemne zrozumienie oraz zlikwidują zakorzenione głęboko poglądy. Podczas spotkania padły nawet konkretne propozycje pracy i praktyk w zawodach związanych z usługami dla uczniów szkól zawodowych, nie zamykając się na inne mogące pojawić się pomysły. Władze obu miast podkreśliły wagę podpisania w kwietniu br. wspólnego międzynarodowego projektu pn. Polsko-niemiecka współpraca młodzieży „Razem w przyszłość”. Projekt został podpisany przez przedstawicieli PSP nr 7 a Grundschule Lamental.

Również rozmowy na temat kultury prowadzone m.in. z przedstawicielami stowarzyszenia Partnerschaftsverein oraz Muzeum Solnego w Badzie przyniosły pozytywne skutki w zakresie inicjatywy zorganizowania wspólnych wystaw promujących naszą kulturę i miasta np. poprzez Muzea w Bochni i Bad Salzdetfurth. Z ciekawszych pomysłów należy wymienić chęć uruchomienia współpracy pomiędzy lokalnymi twórcami, którzy mogliby nawzajem promować swoją twórczość oraz przeprowadzenie kulinarnych prezentacji przez młodzież polską i niemiecką. Nikt tego głośno nie powiedział, ale raczej jesteśmy przekonani, że nasz schabowy czy bigos nie ma specjalnej konkurencji…

Rozmowy dotyczące sportu prowadzone przy aktywnym udziale przedstawicieli lokalnych ośrodków na czele z klubem sportowym Sportverein Eintracht i jego nowym kierownictwem dotyczyły w szczególności wzajemnych możliwości uczestnictwa polskiej i niemieckiej młodzieży ale także i dorosłych, w różnego rodzaju rozgrywkach, obozach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w Bochni i w Bad Salzdetfurth.  Zarówno strona polska jak i niemiecka podkreślała gotowość i chęć zorganizowania wspólnych imprez sportowych. Oprócz znanych już tematów związanych z rozgrywkami piłkarskimi, judo itp. pojawiły się nowe pomysły np. delegacja polska wystosowała oficjalne zaproszenie do udziału niemieckiej drużyny strzeleckiej, w organizowanych w Bochni Podziemnych Zawodach Strzeleckich z Broni Pneumatycznej o "Kruch Solny", jedynych tego typu na świecie.

Bardzo duża przychylność i zainteresowanie zarówno władz miasta Bad Salzdetfurth jak i przedstawicieli instytucji gospodarczych, finansowych, kultury, sportu a także oświaty i wychowania pozwala sądzić, że współpraca z Bochnią osiągnie nowy, wyższy i bardziej dynamiczny poziom, co może zaowocować jedynie pozytywnymi skutkami dla obu partnerskich miast.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 203

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Ferguson wyposażony w...

249 zł Więcej...

Mini PC Android HiMedia Q30

Mini PC na systemie Android 7.0 Nougat z procesorem 4...

399 zł Więcej...